- Влада Црне Горе
Завод за школство Унапређивање квалитета и инклузивности образовања ...
Унапређивање квалитета и инклузивности образовања у дигиталном окружењу
Превазилажење разлика које постоје у обезбјеђивању квалитеног образовања, како у погледу уједначавања постигнућа ученика, тако и у погледу једнакости, могуће је постићи пружањем квалитетног приступа образовању за сву дјецу на исти начин.
Програм Унапријеђење квалитета и инклузивног образовања у дигиталном окружењу који је Завод за школство у сарадњи са Представништвом УНИЦЕФ-а у Подгорици реализовао током претходне двије године се у свим својим сегментима односио на пружање подршке школама, наставницима, ученицима и родитељима како да на најбољи начин одговоре новим изазовима које намеће савремени концепт развоја друштва.
Програм је дио ширег мултисекторског регионалног програма који спроводи Регионална канцеларија УНИЦЕФ-а у Женеви, уз финансијску подршку Европке уније и на фону је свих стратешких политика образовног сектора. Поред Црне Горе, програм се спроводи и у Албанији, Босни и Херцеговини, на Косову, у Сјеверној Македонија, Србији и Турској.
Програм је унаприједио компетенције наставника за спровођење наставе у дигиталном окружењу и представља велики потенцијал за примјену различитих наставних стратегија које додатно стимулишу и пружају подршку ученицима у проналажењу сопственог стила учења што води ка повец́ању квалитета наставе и учења и подизању нивоа постигнуц́а ученика.
Наставници су оснажени за креирање индивидуализованих начина учења, у дигиталном окружењу, који задовољавају потребе учења свих ученика укључујући и ученике са посебним образовним потребама, ученике са слабијим постигнућима, ученике припаднике ромске и египћанске популације, ученике мигранате и избјеглице и захтијева од наставника пуну посвећеност и додатна знања о могућностима које дигиталне технологије пружају.
Коришц́ењем дигиталних технологија, наставници стичу нове вјештине за развијање иновативних наставних пракси које карактерише разноликост наставних стилова, омогуц́авајуц́и тако вец́у индивидуализацију и персонализацију учења и побољшану сарадњу између наставника и ученика, као и задовољавање индивидуалних потреба ученика.
У циљу пружања подршке наставницима за примјену дигиталних технологија у настави, учења у дигиталном окружењу и обезбјеђивању једнаких могућности свима који уче урађен је и спроведен програм обуке за наставнике. Током 2021/2022 године реализована су три дводневна модула (144 дводневна семинара) за 1400 наставника.
Кроз програм је урађен и Водич за унапријеђење квалитета и инклузивног образовања у дигиталном окружењу у којем су описани развијени модули за обуку наставника.
Евалуација обуке и непосредна искуства тренера свједоче о томе да су школске управе, наставници, ученици и њихови родитељи изузетно задовољни програмом, те да препознају значај програмског рјешење у смислу јачања кометентности наставника за примјену дигиталних технологија,али и иновативност у настави уопште што додатно мотивише и стимулише ученике.