- Влада Црне Горе
Министарство финансија Усвојене Смјернице макроекономске и фискалне полит...
Усвојене Смјернице макроекономске и фискалне политике за период 2023-2026. године
Влада је, на приједлог Министарства финансија усвојила Смјернице макроекономске и фискалне политике за период 2023-2026. године, документ који сажима средњорочне стратешке циљеве економске и фискалне политике, основне макроекономске и фискалне показатеље, као и пројекције и лимите потрошње, а представља и основ за припрему буџета за наредну, 2024. фискалну годину.
Према прелиминарним макроекономским пројекцијама, реални раст економије у 2023. години биће на нивоу од 3,4%, док се у наредне три године очекује просјечна стопа економског раста од око 3%, односно 3,2% у 2024, 2,8% у 2025. и 3% у 2026. години.
У посматраном периоду, пројектује се и континуирано смањење дефицита јавних финансија са планираних 7,2 % у 2023 на 3.4% БДП-а у 2026. годни, улагање у инфраструктурне пројекате у вриједности од цца 1,6 милијарде €, али и обезбијеђивање стабилног падајућег тренда јавног дуга са планираних 68,5% БДП-а у 2023. години на 61.3 % БДП-а у 2026. години.
Имајући у виду растуће притиске на јавне финансије, који се примарно односе на отплату дуга у износу од 1,1 милијарду еура по издатим обвезницама у 2019. и 2020. години, спровођење додатних мјера фискалне консолидације и стварање значајне фискалне резерве биће императив у наредном периоду. У том контексту, потенцијал на приходној страни буџета препознат је у ширењу пореског обухвата, сузбијању сиве економије, уређењу области игара на срећу, али и ефикаснијем уређењу туристичке индустрије.
На расходној страни, поред рационализације непродуктивне потрошње, фокус је потребно усмјерити ка реформи система социјалне заштите, односно финансирања здравственог система, социјалних давања и пензијског система, али и реформу јавне управе.
Јачањем фискалне дисциплине у овој години остварили смо значајне помаке на плану наплате прихода али и кроз друге активности поставили основе за убрзанији привредни раст и уравнотежене јавне финансије, како би, у будућем периоду, постигли већу економску отпорност и одрживост.