- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Водич кроз реформу јавне управе
Водич кроз реформу јавне управе
Шта је реформа јавне управе?Који је циљ реформе јавне управе?
Које области обухвата реформа јавне управе?Ко је задужен за процес реформе јавне управе?
На који начин ЕУ помаже реформу јавне управе?
Шта је секторска буџетска подршка?
Шта је реформа јавне управе?
Значај јавне управе у условима глобализације је неспоран, како у погледу ширине и броја задатака које обавља у сваком друштву, финансијских средстава којима се користи и која преусмјерава путем јавних политика, броја људи које непосредно или посредно ангажује, тако и развојних и стратешких планова који ће утицати на будућност људске цивилизације.
Реформа јавне управе је реформа саме државе, односно државне и локалне управе. Сложеност процеса огледа се управо у чињеници да све активности које се спроводе морају имати директне користи за грађане и привреду. Из тих разлога јавна управа, која је увијек била унутрашње питање држава чланица Европске уније, постала је једно од три кључна стуба у процесу проширења ЕУ.
Циљ је да се обезбиједи пуна примјена права ЕУ, али и осигура једнак третман свих грађана. Реформа јавне управе, у оквиру општих реформских процеса у Црној Гори, представља један од кључних сегмената. Министарство јавне управе, уз квалитетну координацију и сарадњу са другим институцијама које су укључне у овај процес, снажно и посвећено ради на спровођењу реформе јавне управе у Црној Гори.
Који је циљ реформе јавне управе?
Стратегију реформе јавне управе у Црној Гори 2022-2026, Влада Црне Горе је усвојила у децембру 2021. године и она представља кровни стратешки документ за унапређење јавне управе у Црној Гори. Стратегија реформе јавне управе 2022-2026. представља платформу за рјешавање најважнијих проблема и изазова у јавној управи на свим нивоима. Кључни циљеви Стратегије РЈУ тичу се унапређења ефикасности и одговорности у раду институција јавне управе, мјерењу учинка и резултата рада запослених у јавној управи, унапређења транспарентности рада јавне управе, као и обезбјеђивања инклузивног и партиципативног процеса током креирања јавних политика са циљем њихове ефикасне имплементације.
Визија Стратегије реформе јавне управе 2022-2026 је професионална јавна управа која квалитетно пружа услуге крајњим корисницима и има адекватне капацитете за приступање Европској унији. |
Стратегија реформе јавне управе 2022-2026. креирана је ослањајући се на резултате екстерне евалуације о спровођењу Стратегије реформе јавне управе 2016-2020. као и на Завршни извјештај о имплементацији Стратегије реформе јавне управе 2016-2020, са освртом на активности из 2020. године, на основу чега су дефинисани даљи правци реформе јавне управе, области и циљеви реформе, индикатори успјеха, начин праћења и спровођења стратегије, као и сва друга питања која су од значаја за процес реформе јавне управеза наведени период.
Које области обухвата реформа јавне управе?
Стратегијом реформе јавне управе 2022-2026. године дефинисано је пет стубова реформе који покривају област организације и рада јавне управе, унапређење пружања услуга и успостављање система мјерења задовољства, стварање професионалне јавне администарције, кроз транспарентан и отворен рад јавне управе као и планирање политика са грађанима и за грађане.
Ко је задужен за процес реформе јавне управе?
Да би се спровела реформа јавне управе кључни предуслов је квалитетна и ефикасна коридинација процесом реформе јавне управе, како на политичком, тако и на административном нивоу. Без квалитетних и искусних јавних службеника и снажне полтичке подршке, није могуће спровести ове реформске процесе.
Министарство јавне управе је надлежно, између осталог, за питања која се односе на област реформе јавне управе и припрему прописа у области система државне управе и других носиоца јавних овлашћења, начина и метода рада, управљања, одговорности, области службеничких односа, управног поступка и инспекцијског надзора; инспекцијски надзор у погледу придржавања закона и других прописа којима се уређују државна управа, права и обавезе државних службеника и намјештеника, управни поступак, слободан приступ информацијама, питања локалне самоуправе, али и дјелује као хоризонтално министарство у области стратешког планирања, праћења имплементације и унапређења стања у области реформе јавне управе.
Веома важну улогу у процесу спровођења реформе јавне управе има Савјета за реформу јавне управе, као савјетодавно тијело Владе које са политичког аспекта, пружа подршку у реализацију активности које се између осталог односе на организацију јавне управе, јачање процеса управљања јавним политикама, развој модерног и професионалног службеничког система, унапређење система локалне самоуправе, унапређење транспарентности и отворености рада управе у цјелини, јачање интерне и екстерне контроле јавне управе.
На који начин ЕУ помаже реформу јавне управе?
Европска унија, као највећи донатор, кроз инструмент претприступне подршке, континуирано подржава Црну Гору у процесу интеграција, а једна од кључних области поред владавине права и економских реформи, је реформа јавне управе. Одговорним радом и добрим резултатима у претходном периоду створени су предуслови да Европска комисија, прије свега, препозна, а затим и пружи и финансијску подршку процесу реформе јавне управе кроз секторску буџетску подршку.
Подршка реформи јавне управе у Црној Гори има за циљ да унаприједи капацитете државе у области јавне управе како би се постигли специфични циљеви програма који се поклапају са опредјелјенјем Владе да створи ефикасну, сервисно орјентисану и транспарентнију јавну управу.
Шта је секторска буџетска подршка?
Додатни подстицај и подршку спровођењу реформе јавне управе чини секторска буџетска подршка, као посебан инструмент у имплементацији претприступне подршке – ИПА .У претходном периоду средствима ЕУ, посредством техничке подршке у оквиру програма Секторске буџетске подршке, подржане су активности које се односе на унапређење и доношење нових законских рјешења која представљају окосницу законодавног оквира у процесу реформе јавне управе, у погледу стварања одрживе јавне управе са одговарајућим бројем запослених која ц́е бити у стању да одговори, како на потребе грађана и привреде, тако и на побољшање јавних услуга.
Уредбом о успостављању ИПА ИИИ за период 2021–2027. још једном је наглашен приступ „Фундаменталс фирст” у складу са политичким критеријумима из Копенхагена, што у пракси значи да земље кандидати морају посебну пажњу посветити напретку у три кључне области (стуба) процеса придруживања и то: владавини права, економском управљању и реформи јавне управе.
Постизањем политичког договора на нивоу ЕУ о новом Инструменту за претприступну помоћ (ИПА ИИИ) у вриједности од 14,2 милијарде еура за период Вишегодишњег финансијског оквира 2021-2027. послата је снажна порука ЕУ о наставку подршке земљама кандидатима у процесу придруживања. Усаглашен је и нацрт Уредбе о успостављању Инструмента за претприступну помоћ (ИПА ИИИ) за период 2021–2027. као кровни документ за спровођење ИПА ИИИ.
Кроз програм ИПА ИИИ, већи акценат биће на учинку, односно релевантности (стратешком значају) и зрелости предложених пројеката, сходно правилима унутар ЕУ која се тичу коришћења Европских структурних и инвестиционих фондова.
У складу са ИПА програмским оквиром, Министарство јавне управеблаговремено је припремило плански документ за област реформе јавне управе, којим ће планирати подршку у оквиру ИПЕ, тзв. Стратешки одговор. Након добијања зеленог свјетла од стране Европске комисије, а паралелно са израдом нове Стратегије реформе јавне управе 2020-2026. и у циљу обезбјеђивања подршке за њену што ефикаснију имплементацију, интензивно се радило и на припреми Акционог документа за нову претприступну помоћ (ИПА ИИИ).
Реформа јавне управе, као таква, није препозната кроз преговарачка поглавља, али је посебно
истакнута као једна од три области од кључног значаја за процес продруживања у складу са Стратегијом проширења ЕУ из 2015. године. У том смислу, а тежећи бржем напретку на путу европских интеграција, у наредном периоду предвидјели смо бројне активности у домену унапређења квалитета пружања јавних услуга, дигиталне трансформације друштва, транспарентности рада јавне управе, професионализације и управљања људским ресурсима као и унапређења управног надзора.
КОРИСНИ ЛИНКОВИ:
- ЕК хттпс://ец.еуропа.еу/инфо/индеx_ен
- РЕСПА хттпс://www.респаwеб.еу/
- ЦАФ хттпс://www.респаwеб.еу/109/пагес/56/цаф-ресоурце-центре
- ПРИВРЕДНА КОМОРА хттпс://www.привреднакомора.ме/