- Влада Црне Горе
Закон о Влади и Закон о измјенама и допунама Закон...
Закон о Влади и Закон о измјенама и допунама Закона о слободном приступу информацијама у фокусу рада Савјета за реформу јавне управе
Савјет за реформу јавне управе је данас одржао трећу сједницу, којом је предсједавао министар јавне управе, мр Марасх Дукај. Савјет је разматрао нацрт Закона о Влади и нацрт Закона о измјенама и допунама Закона о слободном приступу информацијама. Чланови Савјета су изразили задовољство што су имали прилику да разматрају два изузетно значајна законодавна оквира, похваливши напоре Министартсва јавне управе да у кратком периоду, спроведу веома инклузиван процес консултовања и финализују рад на документима који су окосница даље реформе јавне управе.
Нацрт закона о Влади уређује састав Владе, њен мандат, организацију, начин рада, одлучивање, однос са другим државним органима и друга питања од значаја за њен рад. Савјет за реформу јавне управе је на данашној сједници усвојио закључак којим се обавезује Министарство јавне управе да нацрт Закона достави Европској комисији ради давања мишљења.
Предлог закона о измјенама и допунама Закона о слободном приступу информацијама, је након формирања 43. Владе враћен из скупштинске процедуре, након чега је поновљен циклус консултација са надлежним органима. Очекује се да предложене измјене и допуне у области слободног приступа информацијама допринесу што дјелотворнијем остваривању права на слободан приступ информацијама, те стварању неопходних механизама, како би били превазиђени проблеми идентификовани у примјени.
Имајући у виду чињеницу да је Европска комисија у ранијем периоду дала позитивно мишљење на Предлог закона, као и то да је Предлог иновиран у односу на достављена мишљења надлежних органа, одлучено је да Предлог закона буде достављен Мисији Црне Горе у Бриселу на упознавање.
Такође, на данашњој сједници Савјета су представљени резултати рада Министарства јавне управе на изради Мапе пута за управљање квалитетом у јавној управи, што је један од предуслова за боље приступање ЕУ фондовима, прије свега због унапређења оријентације према грађанима и свим корисницима јавне управе како на државном тако и на локалном нивоу и уклањању административних баријера у пружању услуга.
Савјет је разматрао и Кадровско планирање и планирање стручног оспособљавања и усавршавања кроз кадровски информациони систем. Израда Кадровског плана кроз Централну кадровску евиденцију ће омогућити квалитетније праћење реализације Кадровског плана и на овај начин ће бити у сваком тренутку могуће извјештавање о покренутим поступцима запошљавања, реализованим поступцима запошљавања по звањима, нивоима, категоријама и трајању радног односа, као и поступцима који нијесу реализовани у текућој календарској години.