- Влада Црне Горе
Завод за школство Завод за школство на Међународном подгоричком сајм...
Завод за школство на Међународном подгоричком сајму књига и образовања!
Међународни подгорички сајам књига и образовања под слоганом – 100.000 разлога да дођеш, завршен је 14. маја 2023. године. Завод за школство се представио квалитетним програмом који је обухватио више значајних тема.
Првог дана програма, на штанду Завода за школство, одржано је предавање на тему: “Психосоцијална подршка дјеци у кризним ситуацијама”. Предавачи: Радоје Нововић, начелник Одсјека за истраживање и развој образовног система и Ана Поповић, новинарка РТВЦГ. Општи циљ психосоцијалне подршке дјеци/ученицима у стресним ситуацијама је усмјерити директоре и стручне сараднике у васпитно-образовним институцијама на важност осјетљивог и ефикасног реаговања на потребе дјеце и адолесцената у кризним ситуацијама и на основне принципе комуникације са медијима у кризним ситуацијама како би се повећала могућност пружања прецизних информација са аспекта заштите дјеце и школе у цјелини.
На Заводовом штанду је другог дана програма реализована презентација: „Подизање нивоа свјесности и знања о образовању у ванредним ситуацијама, као и мјерама превенције, припремљености, интервенције и опоравка“. Штанд су посјетили представници Министарства унутрашњих послова, Директорат за ванредне ситуације и цивилну заштиту, наставници основних и средњих школа. Присутни су имали прилику да чују како израдити план процјене ризика и план заштите у ванредним ситуацијама (земљотресима, поплавама, пожарима), како реаговати и научити дјецу и одрасле да се припреме за ове немиле догађаје и остати прибран, како послати знак за помоћ, шта предузети у фази опоравка...
У петак, 12. маја, на штанду Завода је одржана и презентација на тему: „Оцјењивање у функцији развоја ученика и унапређења наставе и учења у школи“. Излагао је мр Зоран Лаловић, савјетник у Одсјеку за истраживање и развој образовног система, аутор Приручника за наставнике „Оцјењивање у функцији развоја ученика и унапређења наставе и учења у школи“. Оцјењивање треба да усмјерава и подржава ученике с једне стране, а са друге стране информише наставника о квалитету његове наставе и могућностима њеног унапређивања. Оцјењивати треба не само колико ученици знају, већ и то како уче, гдје гријеше и шта треба поправити како би били успјешни. Оно изискује стално а не повремено праћење активности и резултата ученика на часу, континуирано давање информација ученицима и родитељима како би унаприједили учење, као и стално вредновање сопствене наставне праксе са циљем њеног унапеђивања.
У суботу, 13. маја, на главној бини Сајма, Завод за школство је представио још једну од својих кључних тема: „Моје вриједности и врлине – развој социјалних и емоционалних вјештина ученика и ученица“. На почетку излагања присутне је поздравила Ирена Павловић, в. д. директорице Завода за школство. Излагачи: Љиљана Ивановић, начелница Одсјека за континуирани професионални развој у Заводу за школство, Анђа Бацковић, коауторка програма „Моје вриједности и врлине“, Маја Ковачевић, представница UNICEF-a Црна Гора и Јелена Кривокапић, координаторка подпрограма за музичке школе ВИВУМ (Вриједности и врлине у музици). Ова иницијатива је покренута још 2015. године у сарадњи Завода за школство и UNICEF-a Црна Гора. Настала је на темељу потребе да се ученицима и школама обезбиједи снажнија подршка да развију социјалне и емоционалне компетенције на којима се темеље, не само боља академска постигнућа и квалитет школе, него и већи квалитет живота, могућности запошљавања и конструктивног учешћа у друштвеном процесу.