- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Зеновић: Медијске слободе од суштинског значаја за...
Зеновић: Медијске слободе од суштинског значаја за демократски развој друштва
„Медијска права и слободе су од суштинског значаја за демократски развој сваког друштва. Циљ који желимо да постигнемо у овој области је да креирамо амбијент који доприноси демократком друштву и да имамо информисаног грађанина, отпорног на дезинформације, поручио је главни преговарач Предраг Зеновић на данас одржаним консултацијама са представницима невладиних организација о медијским слободама.
Он је казао су медијске слободе важан дио поглавља 23, које су предмет једног привременог мјерила о истрагама и активном процесуирању напада на новинаре, и поглавља 10 које се односи на информатичко друштво и медије.
„Кроз израду Медијске стратегије и предлоге три закона - Закона о аудио-визуелним медијским услугама, Закона о медијима и Закона о јавном медијском сервису Црне Горе, направили смо први, кључни искорак на путу према ЕУ, када је ријеч о медијским слободама“, казао је Зеновић.
Главни преговарач је, такође, указао на комплекснији и тежи дио рада у области медијских слобода који се односи на истраге случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија.
„На овом пољу, Комисија за праћења истрага у овој области и надлежни органи активно раде. Вјерујем да ће нерасвјетљени случајеви, упркос протоку времена, ускоро добити свој епилог. То јесте пут ка ЕУ али и наш пут ка пристојном, плуралном друштву, друштву елементарне правде и основних људских права и слобода“, закључио је Зеновић.
Шефица Преговарачке радне групе за поглавље 10 – Информатичко друштво и медији, Ружица Мишковић је указала на два завршна мјерила за привремено затварање тог поглавља која се односе на успостављање независности регулатора и оснаживање административних капацитета“.
„Сетом медијских законских рјешења се спроводе препоруке Европске комисије из ранијих извјештаја о Црној Гори у процесу приступања ЕУ. Оно што је пред нама, након усвајања закона, је њихова досљедна, ефикасна и неодлоżна примјена. У овом процесу су нам веома драгоцјени учешће и одршка цивилног сектора“, казала је Мишковић.
Она је истакла да је пред Црном Гором још активности на усаглашавању с правном тековином ЕУ у овој области, и у том контексту је посебно указала на важност усклађивања са Регулативом о дигиталном тржишту и дигиталним услугама, које захтијевају додатни заједнички напор како у дијелу транспоновања тако и касније у контексту саме имплементације.
Генерални директор Директората за медије у Министарству културе и медија Неђељко Рудовић, је казао да су медијски закони достављени Европској комисији на мишљење и да очекује њихово брзо усвајање од стране Владе и Скупштине.
„У Акционом плану за спровођење Медијске стратегије у овој години имамо 104 планиране активности које треба да реализујемо. Овај план је веома амбициозан и потребна нам је сарадња са колегама из цивилног друштва који имају снажне ресурсе и јаке компетенције, што нам свима помаже да заједно испуњавамо све оно што смо зацртали“, казао је Рудовић.
Он је указао на кључне области које третирају Медијска стратегија и Акциони план за прву годину спровођења, а које се односе на угрожавање сигурности новинара, успостављање мреже за борбу против дезинформација и говора мржње, формирање савјета за медијску писменост и увођење обавезног изборног предмета у школама о медијској писмености, као и дигитализацију архиве Јавног сервиса.
Током консултација, представнике цивилног сектора је занимало колико је Црна Гора напредовала на пољу медијских слобода у протеклих десет године, од отварања поглавља 10- Информатичко друштво и медији.
Учесници скупа су истакли да у овој области има још доста посла, и изнијели увјерење да ће усвајање предлога медијских закона, уз институционално унапређење и квалитетну примјену прописа, која ће обухватити учешће цивилног сектора, довести до привременог затварања поглавља 10.
Такође, представници скупа су указали су на проблем у избору представника НВО-а у савјетима јавних емитера и указали на потребу за ригорознијим условима код њиховог избора.
На догађају је указано и на проблем са коментарима на порталима и друштвеним мрежама, те потребу системског рјешења тог питања.
Састанку су присуствовали представници Института за медије Црне Горе, Центра за грађанско образовање, Агенције за електронске медије, НВО Активна Зона, НВО УЗОР, НВО Мултимедијал Монтенегро, Синдиката медија Црне Горе и Програмске канцеларије Савјета Европе.
Видео и фото материјал је доступан на линку у наставку.
https://www.flickr.com/photos/vladacg/albums/72177720315555559/
МИНИСТАРСТВО ЕВРОПСКИХ ПОСЛОВА