- Влада Црне Горе
15. сједница Владе Црне Горе - 18.03.2021. године
15. сједница Владе Црне Горе - 18.03.2021. године
Влада Црне Горе је, на 15. сједници одржаној 18. марта 2021. године којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, утврдила Предлог закона о потврђивању Споразума између Владе Црне Горе и Владе Уједињеног Краљевства Велике Британије и Сјеверне Ирске који се односи на ваздушни саобраћај. Повод за потписивање Споразума је излазак Велике Британије из Европске уније, јер тиме престаје примјена мултилатералног Споразума о европском заједничком ваздушном подручју (ЕЦАА). Како би се обезбиједио континуитет и наставило несметано одвијање ваздушног саобраћаја у новонасталим околностима, Црна Гора и Велика Британија су биле у обавези да потпишу билатерални Споразум који би се, до испуњења унутрашњих правних процедура у обје земље, привремено примјењивао од дана изласка Велике Британије из Европске Уније.
Усвојена је и Информација о закључивању Споразума о трговини, партнерству и сарадњи између Црне Горе и Уједињеног Краљевства Велике Британије и Сјеверне Ирске. Уједињено Краљевство је иступило из Европске уније 31. јануара 2020. године, након што је са ЕУ постигнут Споразум о повлачењу у транзиционом периоду који је важио до 31. децембра 2020. године. Током транзиционог периода британска страна је предложила да двије земље потпишу Споразум о партнерству и трговини. Понуђени Нацрт представља измјене и допуне одређених дјелова Споразума о стабилизацији и придруживању између Црне Горе и ЕУ и садржи све раније договорене ставове у оквиру важећег ССП-а, док су дјелови тј. процеси који се односе на ЕУ искључени. У том контексту, надлежни ресори су задужени да образују Радну групу за вођење преговора и закључивање Споразума којом ће координирати Министарсво вањских послова.
Влада је донијела Уредбу о начину спровођења набавки за војно-дипломатске представнике и јединице Војске Црне Горе у међународним снагама и мировним мисијама. Предлогом уредбе прописује се начин спровођења набавки роба и услуга чија је процијењена вриједност мања од 40.000,00 еура, односно набавки радова чија је процијењена вриједност мања од 100.000,00 еура, као и извјештавање о спроведеним набавкама. Прописано је да наручилац (војно-дипломатски представник или командант јединице Војске Црне Горе у међународним снагама или мировној мисији), спроводи набавку прибављањем три понуде и, у зависности од врсте набавке, преговара или прихвата предрачун/профактуру, фискални рачун или уговор. У случају да не постоји тржишна конкуренција из техничких разлога, или је предмет набавке умјетничко дјело, канцеларијски материјал или услуге кетеринга, као и у случају изузетне хитности набавке, прописано је да наручилац може прибавити цијену или понуду од једног понуђача.
Донијета је Одлука о образовању Савјета за реформу јавне управе. Одлуком је одређен дјелокруг, начин рада и састав чланова Савјета на чијем челу ће бити предсједник Владе Црне Горе. Задаци Савјета су, између осталог, да прати спровођење Стратегије реформе јавне управе са пратећим акционим плановима и програмом управљања јавним финансијама, обезбјеђује јавност и транспаретност процеса реформе јавне управе, прати приоритете, динамику и рокове реализације мјера и активности чији су носиоци државни органи, органи државне управе и локалне самоуправе и оцјењује постигнуте резултате у остварењу циљева реформе. У дискусији је наглашено да је крајњи циљ реформе да се обезбиједи високи квалитет услуге грађанима, стварање јавне управе која ће допринијети економској стабилности, повећању квалитета живота и конкуретности привредне, а уједно и испуњавање услова за чланство у ЕУ. Да би се то постигло у пуном капацитету, у састав Савјета укључени су представници кључних органа који су носици реформских активности, представници цивилног сектора, Заједнице општина и академске заједнице, чиме се постиже општи конзесус да је рефома општеприхваћена.
У складу са новом организацијом државне управе, Влада је донијела и Одлуку о измјенама Одлуке о образовању Савјета за информациону безбједност, у циљу обезбјеђивања континуираног рада овог радног тијела.
Влада је усвојила Информацију о активностима реализације „Посебног програма улагања од посебног значаја за привредни и економски интерес Црне Горе“, са предлозима даљих активности. У Информацији се наводи да је од почетка реализације Посебног програма агенцији за инвестиције предат 131 захтјев за стицање црногорског држављанства пријемом по том основу, од чега је 37 прошло све провјере и ријешено позитивно, 12 је одбијено због негативног мишљења Агента за оцјену међународне подобности, док се преостали налазе у различитим фазама обраде. Имајући у виду резерве Европске комисије према овом питању због могућег отежавања пута Црне Горе ка ЕУ, као и упитну сврсисходност Програма и његов допринос економском развоју, с обзиром на то да је до сад додијељено свега 37 држављанстава од предвиђеног лимита од 2000, Влада је заузела став да не треба продужавати Прогам након истека његовог трогодишњег трајања 31. децембра 2021. године.
Усвојен је Извјештај о реализованим инвестицијама, сходно Одлуци о давању у дугорочни закуп земљишта на полуострву Луштица, Општина Херцег Нови, за период 1. 12. 2019 – 30. 11. 2020. године. Уговор којим је предвиђен закуп локације укупне површине 510.927 м² на период од 90 година закључен је 11.9.2009. године између Владе Црне Горе и компанија Нортхстар д.о.о Подгорица и Еqуест Цапитал лимитед - Цханнел Исланд. Уговором су дефинисане укупне инвестиционе обавезе у исносу од 210 мил. еура, од чега су минималне обавезе у првој фази 80 мил. еура које се Конзорцијум обавезао да ће реализовати у року од 5 година од дана почетка инвестиционог периода.
Имајући у виду да реализација пројекта касни због тога што органи државне управе и локалне самоуправе у претходном периоду нијесу ефикасно и благовремено извршили преузете обавезе, Влада је задужила Агенцију за инвестиције да формира оперативни радни тим који ће чинити представници надлежних органа, који ће, у сарадњи са Инвеститором, приступити рјешавању свих до сада нереализованих обавеза, као што су питање експропријације, инфраструктура, припрема Протокола о отпочињању Минималне инвестиционе обавезе, доношење ХИА студије. Савјету за конкурентност препоручено је да, у оквиру своје надлежности, предложи модел отклањања системских проблема (бизнис баријера) са којима се сусријећу инвеститори у Црној Гори, а који су настали због неажурности државних органа.
Влада је усвојила Информацију о реализованим активностима по основу Уговора о дугорочном закупу Војно-туристичког комплекса „Медитеран“, Жабљак за 2020. годину. Уговор о закупу земљиште површине 13.951м² у својини Црне Горе, на период од 30 година је закључен 21. новембра 2018. године између Владе Црне Горе и Конзорцијума „ЦГ СКИ", који чине привредна друштва ЦГ Ски д.о.о. и Балтиц Интернатионал Традинг ЛТД Естонија. Инвестициона обавеза Закупца износи 5.006.660,00 еура, а рок за завршетак радова је 20 мјесеци, односно најкасније у року од 27 мјесеци од почетка радова. Влада је констатовала да је дошло до кршења одредби Уговора које се односе на рокове у вези са почетком градње, због одлуке урбанистичко-грађевинске инспекције да прекине поступак добијања грађевинске дозволе до усклађивања са смјерницама Конвенције о заштити природне и културне баштине УНЕСКО-а. Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма ће, у наставку дијалога са представницима УНЕСКО-а, дефинисати предлог даљих корака у рјешавању отворених питања.
Влада је усвојила Информацију о разматрању извјештаја, података, информација и предлога епидемиолошких мјера за одстрањивање и спрјечавање заразне болести изазване новим коронавирусом COVID-19. У Информацији се наводи да су тренутна епидемиолошка ситуација и ефекти до сада прописаних мјера били предмет разматрања Савјета за спровођење активности на одстрањивању и искорјењивању заразне болести изазване новим коронавирусом COVID-19 на територији Црне Горе, на сједници која је одржана 15. марта 2021. године. Савјет је, уз уважвање епидемиолошке ситуације и настојања здравственог ресора, предложио и изразио очекивање да се у прописивању мјера, забрана и ограничења нађе права мјера између заштите здравља и одржавања економске стабилности, кроз омогућавање рада привредних субјеката. Такође је истакнуто да је потребно направити план вакцинације, са проширењем капацитета за вакцинацију и повећање обухвата вакцинацијом и изразио очековање да до 15. јуна 2021. године буде вакцинисано 35% грађана, уз проширивање болничких капацитета.
Због потребе осмишљавања, предлагања и доношења најцјелисходнијих противепидемиолошких мјера, Влада је донијела Одлуку о измјенама Одлуке о образовању Савјета за спровођење активности на одстрањивању и искорјењивању заразних болести изазване новим корона вирусом COVID-19 на територији Црне Горе. Овом одлуком, у циљу свеобухватније анализе епидемиолошке ситуације у Црној Гори, као и разматрања предложених мјера и њиховог утицаја на здравље грађана и укупни економски и привредни амбијент, приступило се реорганизацији и повећању броја чланова Савјета, на начин да предсједник савјета буде Предсједник Владе Црне Горе, а замјеница предсједника Савјета Министарка здравља. Такође проширен је и састав Савјета новим члановима, министрима надлежним за послове пољопривреде, унутрашњих и вањских послова.
Влада је усвојила Информацију о реализацији краткорочне мјере „Субвенција камате на репрограм постојећих кредита код ИРФ-а и пословних банака“ у оквиру Трећег пакета социо – економских мјера. У Информацији се наводи да је, на основу обрађених захтјева пристиглих на Јавни позив по моделу једнократне исплате усаглашеним са пословним банкама и ИРФ-ом, утврђено да укупан износ потребан за исплату одобрених субвенција износи око седам милиона еура. Тим поводом, задужено је Министарство финансија и социјалног старања да обезбиједи средства за реализацију ове мјере, по спецификацијама и извјештајима Министарства економског развоја.
Усвојена је Информација о статусу реализације пројекта обилазнице око Будве на траси Брзе саобраћајнице дуж црногорског приморја. Сагледавши тренутно стање реализације овог пројекта, Влада је оцијенила да треба да се наставити процес пројектовања за читаву обилазницу око Будве који се финансира из бесповратних средстава добијених од Европске комисије путем механизма Инвестиционог оквира за Западни Балкан, уз истовремено проналажење финансијских средстава за анализу алтернативних коридора обилазнице око Будве у складу са препорукама Просторног плана посебне намјене за обално подручије Црне Горе
Влада је усвојила Предлог за давање сагласности за кредитно задужење Општине Тиват код Црногорске комерцијалне банке АД Подгорица, у износу од 3.000.000,00 еура.
Такође, Влада је дала и сагласност да се привредно друштво ДОО “Регионални водовод Црногорско приморје”, задужи код Универсал Цапитал Банке АД Подгорица, у висини од 1.500.000,00 еура.