- Влада Црне Горе
57. сједница Владе Црне Горе - 02.02.2022.
57. сједница Владе Црне Горе - 02.02.2022.
Влада Црне Горе је, на 57. сједници одржаној 2. фебруара 2022. године којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, утврдила Предлог закона о структурним мјерама и додјели државне помоћи у рибарству и аквакултури. Доношење овог Закона је неопходно ради усклађивања са правном тековином Европске уније, у циљу примјене програма подршке за сектор рибарства, уз подјелу надлежности и успостављање процедура какве су дефинисане прописима ЕУ. Оцијењено је да ће предложена законска рјешења допринијети развоју рибарског сектора и створити боље услове за додјелу средстава подстицаја корисницима. Закон дефинише и државну помоћ која се базира на подршци из националног буџета и буџета локалних самоуправа, као и начин и услове додјеле и вођење евиденције.
У складу са Законом о концесијама, Влада је донијела Уредбу о начину утврђивања концесионе накнаде за привредно друштво или правно лице које користи водну акумулацију и/или водоток за производњу електричне енергије у хидроелектранама. Доношењем овог прописа се стварају услови за оцјену поднијетих захтјева за давање концесије и за закључење уговора о концесији са привредним друштвима или правним лицима, која користе водну акумулацију и/или водоток за производњу електричне енергије у хидроелектранама, а која нијесу у режиму концесија. Примјеном Уредбе ће се привредни субјекти који немају закључен уговор о концесијама за коришћење природних богастава увести у систем концесија и плаћања концесионе накнаде и изједначиити са статусом постојећих и будућих концесионара, чиме се спречава нелојална конкуренција у овој области. Ова обавеза се односи на друштва у којима држава и/или општина има већинско власништво, као и на друштва у којима већинско власништво има привредно друштво или правно лице у већинском власништву државе и/или општине.
Влада је усвојила Информацију о статусу реализације пројекта обилазнице око Будве на траси Брзе саобраћајнице дуж црногорског приморја. У Информацији се наводи да су, кроз механизам Инвестиционог оквира за Западни Балкан, за израду Идејног пројекта и Елабората процјене утицаја на животну средину и друштво за цијелу обилазницу у дужини од око 30 км, и израду Главног пројекта и Елабората процјене утицаја на животну средину и друштво и тендерске документације за средишњу дионицу у дужини од око 11,3 км, обезбијеђена бесповратна средства у вриједности од 4.614.200 еура, чија реализација је започела 8. јула 2019. године. Констатује се да индикативни рокови за завршетак појединих фаза не могу бити испоштовани јер су преамбициозно постављени, имајући у виду досадашњу динамику и потребу сагледавања приоритета реализације капиталних инфраструктурних пројеката у предстојећем средњорочном периоду, што је посебно актуелизовано посљедицама пандемије COVID-19. Због тога је Европска комисија обавијестила да се повлаче бесповратна новчана средства, намијењена за кофинансирање изградње обилазнице око Будве, уз напомену да се може поново аплицирати онда када се стекну услови, и то за 40 % од процијењене вриједности изградње, у складу са садашњом Методологијом Инвестиционог оквира за Западни Балкан. Ранијом Метологијом је било предвиђено одобравање 20 % од процијењене вриједности изградње. Приближнија процијењена вриједност изградње ће се знати по завршетку израде Идејног пројекта обилазнице око Будве.
Усвојена је Информација о захтјеву за одобрење промјене кредитних услова - продужења грејс периода по Уговору о кредиту између „Монте-пут-а“ д.о.о. Подгорица и Инвестиционо развојног фонда Црне Горе А.Д., бр. 3160 од 20.05.2019. године. Влада је компанији „Монте-пут“ повјерила праћење изградње система за трајно напајање електричном енергијом дионице Смоковац-Матешево аутопута Бар-Бољаре, за што се компанија кредитно задужила код ИРФ-а, у износу од 38.232.451 еура, са грејс периодом од 36 мјесеци и 96 мјесеци за отплату кредита. Изградња система за трајно напајање везана је за динамику радова компаније CRBC, као главног извођача радова, те је због кашњења ових радова каснила и реализација наведеног пројекта. Такође, на динамику извођења електро радова утицали су и неријешени имовинско правни односи на појединим позицијама радова. Динамика радова у протеклом периоду је значајно побољшана, па се завршетак радова на реализацији пројекта електро напајања очекује до краја фебруара 2022. године, а у току су тестирања и завршна испитивања опреме. Имајући у виду наведене разлоге, Влада је дала сагласност да „Монте-пут“ поднесе захтјев ИРФ-у за продужење грејс периода до 31.12.2022. године, до када би требало да се заврши поступак примопредаје објеката електроенергетске инфраструктуре ЦЕДИС-у и ЦГЕС-у, те самим тим, а сходно потписаним уговорима, и преузимање кредита код ИРФ-а од стране поменутих привредних субјеката.
Влада је усвојила Информацију о спроведеним активностима у поступку давања концесије за коришћење воде из акумулације Отиловићи за изградњу мале хидроелектране. У поступку давања концесије Електропривреди Црне Горе за коришћење воде из акумулације Отиловићи, у складу са Закључком Владе од 26. новембра 2021. године, Тендерска комисија је констатовала да ЕПЦГ понуду није доставила у форми прописаној Тендерском документацијом, те је понуду одбацила као неисправну. С тим у вези, задужено је Министарство капиталних инвестиција да затражи од ЕПЦГ да поново достави понуду у складу са Законом о концесијама и усвојеним Концесионим актом, како би се створили услови да се овај пројекат реализује.
Усвојена је и Информација о начину одређивања финансијских средстава неопходних за израду планских докумената и стратешке процијене утицаја на животну средину.
Влада је донијела План обука државних и локалних службеника и намјештеника за 2022. годину. У расправи је наглашено да су државни органи по први пут самостално планирали потребе за даљим стручним оспособљавањем и усавршавањем службеника и намјештеника. Извјештај о спроводеној анализи потреба за обуком доставило је 39 органа, односно 66% органа, од укупно 59 државних органа који су били обухваћени овом анализом. Активност је спроведена након утврђивања предлога буџета за 2022. годину што је онемогућило квалитетно планирање стварних потреба за обуком. С обзиром на наведено, Управа за кадрове ће спроводити обуке сходно расположивим финансијским средствима, у складу са утврђеним Планом обука државних службеника и намјештеника, а према приоритетним областима и приоритетним циљним групама. За обуке државних органа у организацији Управе за кадрове, које буду излазиле из оквира опредијељених буџетских средстава, Управа за кадрове ће тражити од Владе трансфер новчаних средстава са ставке Буџета тог органа која се односи на стручно оспособљавање и усавршавање државних службеника, или да се посебним уговором регулишу обавезе тог органа и обавезе Управе за кадрове, када је у питању реализација обуке.
Усвојена је измјена Закључка од 29. децембра 2021. године, којом се задужује Министарство финансија и социјалног старања да, у циљу помоћи превозницима по спецификацији коју достави МКИ, уплати износ од по 500 еура по лиценцираној возној јединици (аутобуси) са текуће буџетске резерве. Плаћање ће се извршити након спроведеног поступка по јавном позиву за једнократну помоћ превозницима у друмском саобраћају. Тиме се опредјелјују додатна средства поред претходно обезбјеђених 330.000 еура, које је МКИ на основу остварених уштеда у 2021. години пренијело у Буџет.
Влада је донијела Уредбу о повјеравању дијела послова из надлежности Министарства капиталних инвестиција Јавној установи Завод за геолошка истраживања. Имајући у виду да, у складу са Уредбом о организацији и начину рада државне управе, Министартсво капиталних инвестиција између осталог врши и послове припреме прописа из области рударства, геологије, угљоводоника, концесија из надлежности Министарства, а да се с обзиром на природу наведених послова, чије обављање захтијева специјализована и стручно профилисана знања којима располаже ЈУ Завод за геолошка истраживања, мора обезбиједити континуитет у њиховом вршењу, Влада је одлучила да послове наведене у Уредби повјери ЈУ Завод за геолошка истраживања.
Усвојена је Одлука о измјенама Одлуке о предузимању привремених мјера усљед појаве епидемије заразне болести COVID-19 од већег епидемиолошког значаја.
Влада је усвојила Информацију о закључивању Споразума о сарадњи на реализацији програма образовања и пројеката у области ИТ сектора, између Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија, Универзитета Црне Горе и ICT Cortex. У Информацији се наводи да је сарадња између Министарства и Универзитета успостављена Меморандумом закљученим 2021. године, који представља примјер добре сарадње академске заједнице и јавне управе коју карактерише партнерство засновано на међусобном разумијевању и садржајној сарадњи на принципима заједничког дјеловања у областима научнообразовне, истраживачке дјелатности и стручног савјетовања. Наставак успостављене сарадње проширује се на приватни сектор, потписивањем Споразума о сарадњи на реализацији програма образовања и пројеката у области ИТ сектора. Сарадња на коју се овај Споразум односи обухвата између осталог: креирање програма цјеложивотног учења, са циљем преквалификације и доквалификације кадрова, те усвајања кључних компетенција у дијелу дигиталне трансформације, управљања пројектима, оптимизације процеса, организације пословања и слично; ангажовање стручњака са Универзитета, из Министарства и Компаније у реализацији програма/пројеката, који су предмет овог Споразума; ангажовање домаћих и/или иностраних партнерских организација и/или појединаца; заједничку припрему и реализацију научноистраживачких пројеката са акцентом на информационо-комуникационе дјелатности и развој напредних дигиталних технологија. Очекивани резултат програма образовања кроз цјеложивотно учење је повећање броја квалитетно оспособљених стручњака у оквиру ИКТ сектора, са употребљивим практичним знањима и компетенцијама које су неопходне савременом тржишту рада.
Поред осталог, Влада је донијела Дјелимични Кадровски план органа државне управе и служби Владе Црне Горе за 2022. годину.