Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Бисфенол А (БПА) у храни представља здравствени ризик

Објављено: 17.05.2023. 08:29 Аутор: ЕФСА

Изложеност бисфенолу А (БПА) у исхрани представља здравствени ризик за потрошаче свих старосних категорија, закључили су у новој процјени ЕФСА научници.

У новој свеобухватној процјени научних доказа и након информација из јавних консултација, научници ЕФСА-е су идентификовали потенцијално штетне ефекте по здравље.

БПА је хемијска супстанца која се користи у комбинацији са другим хемикалијама за производњу одређених пластика и смола. БПА се, на примјер, користи у поликарбонатној пластици, чврстој врсти пластике која се користи за прављење диспензера за воду, контејнера за складиштење хране и боца за пиц́е за вишекратну употребу. Супстанца се такође користи за производњу епоксидних смола које се налазе у заштитним премазима и облогама за лименке.

Хемикалије попут БПА које долазе у контакт са храном могу бити присутне у мањим количинама у храни и пићу.

“Наши научници детаљно испитују безбједност БПА током година, од наше прве потпуне процјене ризика ове супстанце 2006. године, а да би извршили поновну процјену прегледали смо велики број научних публикација, укључујуц́и више од 800 нових студија објављених од јануара 2013. године. У студијама је запажено процентуално повец́ање једне врсте бијелих крвних зрнаца, названих Т помоћне ћелије (такође познате као Тх ћелије) у слезини. Они играју кључну улогу у имунолошком систему и повец́ање ове врсте ћелија може довести до развоја алергијске упале плуц́а и аутоимуних поремец́аја, рекао је др. Клод Ламбре, предсједник ЕФСА Комитета за материјале у контакту са храном, ензиме и помоц́на средства за прераду.

Такође су узети у разматрање и други потенцијално штетни ефекти на репродуктивни и метаболички систем који су идентификовани у процјени ризика.

У поређењу са претходном процјеном из 2015. године, значајно је смањен толерантни дневни унос БПА, односно количина која се може дневно конзумирати током живота без значајног ризика по здравље. У процјени из 2015. године успостављене су привремене мјере заштите усљед недостатка доказа, наглашавајуц́и потребу за додатним изворима података о токсичним ефектима БПА.

Научници ЕФСА-е су дефинисали ниво 0,2 нанограма ТДИ по килограму тјелесне масе дневно. Новоуспостављени ТДИ је око 20.000 пута нижи.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?