Министар Гутић говорио на панелу о родно заснованом насиљу

У организацији Програма Уједињених нација за развој (УНДП) и Врховног државног тужилаштва Црне Горе, одржана је панел дискусија на тему "Родно засновано насиље и правда". Као учесник панела, присуствовао је и министар социјалног старања, бриге о породици и демографије Дамир Гутић, који је истакао значај заједничких напора у борби против родно заснованог насиља.

Према подацима, од 2017. године 17 жена изгубило је живот од стране интимних партнера и сродника, а најмлађа жртва фемицида имала је само 18 година. Такође, статистике показују да 20% жена доживљава партнерско насиље током живота, док 62% њих страхује од пријављивања због могућих посљедица.

Министар Гутић је указао на то да родно засновано насиље представља континуирани изазов у Црној Гори, који захтијева хитне, динамичне и системске промјене и истакао напоре Министарства социјалног старања, бриге о породици и демографије у борби против родно заснованог насиља.

Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије препознало је, још прије пар година, значај борбе против родно заснованог насиља, када смо основали Дирекцију за заштиту од родно заснованог насиља и насиља у породици и донијели Национални план за имплементацију Истанбулске конвенције. Такође, за финансирање прихватилишта-склоништа за жртве породичног насиља сваке године издвајамо све већа средства и надам се да ћемо у догледно вријеме у потпуности финансирати све потребе склоништа у Црној Гори.

"Rodno zasnovano nasilje i pravda"

Министар је такође истакао да су, кроз План раста и Реформску агенду, препознати кризни центри за жртве сексуалног насиља као приоритетна активност

Већ смо започели интензивне састанке са Министарством здравља и Министарством правде како бисмо припремили законе и подзаконске акте који ће омогућити оснивање кризних центара, казао је Гутић.

Говорећи о препорукама Европске комисије и ГРЕВИО комитета, министар је нагласио да ће приоритети бити подизање кадровских и административних капацитета стручних радника, доношење новог Закона о социјалној и дјечјој заштити, оснаживање жена из руралних подручја, али и рјешавање проблема лиценцирања и строгих услова који се морају испоштовати, а за која су потребна финансијска средства.

Истанбулска конвенција је национални документ и сви смо у обавези да је спроводимо. Зато је мултисекторска и мултидисциплинарна сарадња најважнија, јер уколико је једна карика слаба, цио систем је слаб, а једни другима морамо бити подршка, истакао је министар Гутић.

Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије остаје посвећено унапређењу система заштите жртава родно заснованог насиља како би Црна Гора постала сигурна за сваку жену и дјевојчицу.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/14
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?