- Влада Црне Горе
Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије Одржана конференција„Права дјетета у срцу процеса ...
Одржана конференција„Права дјетета у срцу процеса приступања ЕУ и Агенде 2030“
"Црна Гора је у процесу спровођења кључних реформи и дјеца треба да буду у центру свих релевантних политика и инвестиција ако желимо да напредак заснивамо на људском капиталу и учинимо га одрживим".
Ово је једна од кључних порука са данашње конференције „Права дјетета у срцу процеса приступања ЕУ и Агенде 2030“, коју је УНИЦЕФ, поводом 35. годишњице Конвенције УН о правима дјетета, организовао у сарадњи с Владом Црне Горе, ЕУ, НВО Центар за права дјетета и Мрежом златних савјетника Омбудсмана, уз подршку Фонда за изградњу мира.
Конференција је резултирала објављивањем „Позива на акцију“ који укључује конкретне акције за унапређење заштите и промоције права дјетета у земљи. Међу њима су:
- Интегрисање права дјетета у све владине стратегије, политике, реформе и акције које се односе на програм приступања Европској унији и реализацију Агенде 2030;
- Препознавање дјеце и младих као носилаца права и кључних актера промјена и успостављање механизама за њихово редовно ангажовање;
- Осмишљавање, спровођење и суфинансирање Истраживања вишеструких показатеља стања права жена и дјеце у земљи (МИЦС) током 2025. године како би се добили нови, поуздани подаци о стању права дјеце и жена и објављивање доступних података о дјеци на веб-страници Савјета за права дјетета;
- Улагање у права дјетета у највећем могућем обиму расположивих ресурса и имплементирање буџетирања за права дјетета како би се осигурало да она буду адекватно препозната у државном буџету;
- Развијање и спровођење програма за приступ средствима ЕУ Гаранције за дјецу која се могу користити за рјешавање изазова као што су сиромаштво и неједнакост.
Министар социјалног старања, бриге о породици и демографији, Дамир Гутић, истакао је да је Влада Црне Горе снажно опредијељена да настави да се интезивно и континуирано залаже за промоцију права дјетета.
Цијеним да је јако важно ојачати и његовати сарадњу између свих држава, као и са међународним организацијама и приватним сектором како би се заједнички дефинисали програми који ће помоћи у суочавању са овим важним изазовом али и истовремено осигурати остваривање права за свако дијете. Приступање Европској унији и имплементација Агенде 2030 су комплементарни процеси који могу убрзати напредак у остваривању дјечјих права. ЕУ кроз своје фондове и подршку помаже земљама кандидатима у испуњавању циљева који се односе на дјецу и осигурава континуирано праћење и евалуацију постигнутих резултата. Земље које настоје постати чланице ЕУ, радећи на испуњавању ових циљева, не само да побољшавају услове за дјецу, већ и постављају темеље за одрживи развој друштва у цјелини, рекао је Гутић.
„Неопходно је блиско сарађивати с Владом како би дјеца била приоритет и како би се се средства из државног буџета адекватно улагала у квалитетне услуге за дјецу. Прије свега, потребни су нам нови подаци које је могуће добити кроз нову анализу стања права дјеце и жена (МИЦС истраживање). На тај начин ће се омогућити боље усмјеравање подршке ка најугроженијима, добијање поузданих података о дјеци са сметњама у развоју, насиљу, итд. Издвајање довољних средстава из државног буџета за ово истраживање у 2025. години од највећег је значаја. УНИЦЕФ је спреман да подржи развој ефектних програма и пружи техничку помоћ у вези с приступањем новим инструментима помоћи ЕУ, као што су ЕУ Гаранција за дјецу и План раста. То ће омогућити Црној Гори да убрза реформе за дјецу у кључним секторима“, казао је Микеле Сервадеи, шеф представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори на отварању догађаја.
Дјеца и млади из Црне Горе отворили су конференцију и искористили први панел како би подијелили своје ставове о кључним питањима која се тичу права дјетета и поставили питања Влади и УНИЦЕФ-у.
„Важно нам је да коначно постанемо субјекти права, чије поштовање налаже и сама Конвенција. Ми нисмо декорација и желимо да активно учествујемо у доношењу за нас важних одлука, па вас зато молимо да заједно радимо на стварању здравог и стимулативног окружења за свако дијете“, поручила је Софија Ивановић.
„Ја стварно не знам какви су ти стандарди ЕУ, али ми би вољели да нам, на примјер, дигитализујете образовање. Чини нам се да наши вршњаци по Европи уче на потпуно другачији начин. То би значило да сва дјеца у Црној Гори добију квалитетно образовање, и она са сметњама у развоју, и дјеца мањина, попут ромске и египћанске, као и да искоријенимо дјечје сиромаштво и учешће дјеце у просјачењу“, поручио је Бајрам Краснић.
Драгослав Шћекић, предсједавајући Савјета за права дјетета и министар спорта и младих, истакао је да планира да у наредном периоду, настави да даје свој допринос овој важној теми кроз рад Савјета за права дјетета, кровног Владиног савјетодавног тијела задуженог за ову област.
„Савјет за права дјетета, у којем се сусријећу сви ресори, препознати стручњаци и дјеца, пружиће у сваком тренутку пуну подршку свакој идеји и напредовању у овој области. Захваљујем се свима, а нарочито дјеци, што су узели учешће у данашњем панелу и надам се да ћемо путем активне сарадње континуирано доприносити имплементирању европских и међународних стандарда и препорука које су дате за Црну Гору у овој области”, казао је Шћекић.
Напредак у реформама за дјецу убрзаће процесу придруживања Црне Горе ЕУ, посебно у поглављима 19, 23, 26 и 28. Јохан Сатлер, амбасадор ЕУ у Црној Гори, рекао је да је ЕУ ставила права дјетета у средиште својих вриједности и амбиција, као и да је преузела конкретне мјере да тај принцип преточи у реалност.
„Да бисмо то постигли, радимо на два главна фронта. Први је заштита дјеце од насиља, злостављања и експлоатације, укључујући и онлине, у оквиру Стратегије ЕУ о правима дјетета. Други је обезбјеђивање бесплатног приступа здравственој заштити, образовању, квалитетним оброцима и адекватном смјештају за сву дјецу која су у ризику од сиромаштва или социјалне искључености у Европи, овај механизам зовемо Европска гаранција за дјецу,“ навео је амбасадор Сатлер. Нагласио је да је улагање у дјецу једна је од најпаметнијих ствари које држава може учинити како би елиминисала екстремно сиромаштво и створила потенцијал потребан за просперитет друштва и раст економије. „Зато ЕУ подржава права дјеце – како у ЕУ, тако и у Црној Гори,“ закључио је амбасадор ЕУ.
Конференција је окончана позивом Влади Црне Горе да предузме све неопходне акције како би права дјетета остала у средишту процеса придруживања ЕУ, првенствено спровођењем, током 2025. године, МИЦС истраживања о стању права жена и дјеце у Црној Гори, развојем нове Стратегије о остваривању права дјетета, улагањем довољно средстава у квалитетне сервисе за дјецу и породице, као и аплицирањем за ЕУ Гаранцију за дјецу како би се добила додатна средства неопходна за реформе за дјецу.