- Влада Црне Горе
Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије Представљен Портал за рефундацију накнада зарада з...
Представљен Портал за рефундацију накнада зарада за породиљско и родитељско одсуство: Једноставнија и бржа процедура за послодавце
Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије, у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори, представило је Портал за рефундацију накнаде зараде за породиљско односно родитељско одсуство, који послодавцима омогућава брже и једноставније подношење захтјева за рефундацију.
Платформа породиљско.гов.ме значајно ће смањити административно оптерећење за компаније и предузетнике, омогућавајући остваривање права на рефундацију кроз само неколико кликова.
Познато је да данас послодавац који жели да за породиљу односно родитеља оствари право на рефундације накнада зарада мора да прибави потребну документацију од више државних органа (Пореска управа, Министарство унутрашњих послова, здравство) како за основно рјешење тако и за сва мјесечна рјешења – односно да у центру за социјални рад поднесе захтјев уз документацију најмање 13 пута за сваку породиљу/родитеља појединачно.
Права на рефундације за вријеме породиљског и родитељског одсуства, иако права по основу социјалног осигурања тј. радног односа, остварују се код центра за социјални рад. Центри, оптерећени многобројним правима из социјалне заштите и бављењем комплексном породично-правном проблематиком, успјешно обављају и послове рефундација.
Министар социјалног страња, бриге о породици и демографије Дамир Гутић истакао је да Портал послодавцима максимално поједностављује подношење захтјева и добијање рјешења за рефундације. Тако, умјесто досадашњих најмање 13 долазака послодаваца у центар за социјални рад, уз прибављање дознаке, сада је довољно свега неколико кликова за остваривање ових права.
Дигитализација поступка рефундација значајно ће олакшати пословање и центрима, као и колегама из Пореске управе и МУП-а, али првенствено послодавцима, све у циљу заштите породиља и родитељства, односно бриге о породице. Захваљујући информатичком повезивању са другим органима, послодавци више неће морати да прибављају увјерења од Пореске управе, као ни изводе из МУП-а. Док дигитализација у здравству не буде потпуна, послодавци ће једино и даље прибављати дознаку и то само за основно рјешење, казао је министар.
Министар Гутић је подсјетио да је Портал израђен у оквиру Информационог система е-Социјала, познатог и као Информациони систем социјалног старања (ИССС), једног од најнапреднијих државних дигиталних информационих система. Од 2015. до данас, кроз Систем је издато преко милион и четиристо хиљада рјешења, на основу којих је исплаћено приближно милијарду еура. Тренутно, Систем је одговоран за више од 200 хиљада мјесечних исплата нашим грађанима.
Очекује се да ће ова практична електронска услуга наићи на велико интересовање и свакодневну употребу међу послодавцима. Овај Портал је тек прва у низу нових е-услуга које су у плану у наредном периоду.
Само током прошле године, Министарство надлежно за послове социјалног старања издвојило је скоро 20 милиона еура за рефундације за преко 30.000 корисника. У просјеку, 2.519 породиља и очева из приватног сектора и државних компанија, не рачунајући јавну управу, добија рефундацију сваког мјесеца. Оквирно, ова нова е-услуга послодавцима ће скратити вријеме потребно за остваривање права на рефундацију са садашњих више од 40 сати на само пар сати.
Подршка УНДП-а развојним иницијативама у Црној Гори током скоро двије деценије укључује и напоре на изградњи модерних, напредних дигиталних рјешења која доносе конкретне користи за грађане и грађанке и пословну заједницу. Свеобухватни информациони систем е-Социјала, у оквиру којег је развијен овај портал, представља модел за спровођење структурних реформи које заиста никог не запостављају. Као окосница сектора социјалне заштите, е-Социјала поједностављује административне процесе, смањује дуплирање и унапређује координацију између државних органа. Ови процеси штеде вријеме и ресурсе како институцијама, тако и корисницима, омогућавајући породицама, предузећима и институцијама да ефикасније и уз мање напора остварују приступ правима из социјалне и дјечје заштите. Овај систем показује како дигитална рјешења могу покретати системске промјене, директно побољшавајући свакодневни живот заједница и подстичући ефикаснију јавну управу, прилагођену корисницима и корисницама, поручила је Екатерина Паниклова, стална представница УНДП у Црној Гори.
Током дискусије је указано да послодавци, како они велики тако и средња и мања предузећа али и предузетници, већ послују са дигиталним сертификатом. Констатовано да се поступак рефундација преко Портала чини једноставним. Стога су данас послодавци били сагласни у ставу да ће ова услуга одмах и у потпуности заживјети у пракси и ослободити их макар дијела бирократије.